logo

Potrzebujesz pomocy?

+48 22 270 09 79
Blog Jak prowadzić budżet domowy?

Jak prowadzić budżet domowy?

Planowanie budżetu domowego pomaga umiejętnie zadbać o swoje finanse. Jeśli zauważyłeś, że mnóstwo pieniędzy przecieka Ci przez palce, a wyznaczone cele finansowe osiągasz zbyt wolno, rozwiązanie jakie opisujemy może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu możesz utrzymać swoje wydatki w ryzach, sprawdzić, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca, a przede wszystkim – w dużym stopniu poprawić stan swojego konta. Dowiedz się więcej.

Ustal przychody oraz wydatki

Budżet domowy warto zacząć planować od sprawdzenia środków jakimi obecnie dysponujesz – warto tu wziąć pod uwagę zarówno pieniądze znajdujące się na koncie oraz innych rachunkach bankowych, jak i te, które chowasz w przysłowiowej kieszeni. Następnie należy ustalić swoje przychody, zwłaszcza, jeśli pochodzą one z kilku różnych źródeł. Na tym etapie należy też uświadomić sobie swoje wydatki. Można je podzielić na dwie grupy – stałe oraz nieregularne:

  • wydatki stałe – obejmują opłaty, które musisz uregulować każdego miesiąca, a więc np. czynsz, raty kredytów, media; oprócz tego warto wziąć tutaj pod uwagę zakupy spożywcze, transport, ubezpieczenie czy też drobne przyjemności;
  • wydatki nieregularne – nie da się ich do końca zaplanować, mogą to być np. prezenty dla członków rodziny, ubrania, remont mieszkania, wakacyjny wyjazd.

Jeśli chodzi o wydatki nieregularne, warto wygospodarować z nich pewną kwotę na oszczędności (może być ona przelewana dodatkowo na rachunek oszczędnościowy). Ważne też, aby na wydatki nieregularne przeznaczać określoną sumę pieniędzy każdego miesiąca. Po pierwszym miesiącu, na podstawie swojego budżetu, warto też w obu kategoriach oszacować planowane koszty roczne, a następnie starać się nie przekroczyć założonych kwot.

W budżecie domowym warto znaleźć miejsce również na zobowiązania finansowe, które musisz spłacić (jeśli takie istnieją). Nawet jeżeli nie planujesz ich uregulować od razu, powinieneś pamiętać, że przyjdzie czas, kiedy będziesz musiał to zrobić. Najlepiej uwzględnić je w kolumnie z wydatkami stałymi. Jeszcze lepiej, jeśli dodasz od razu terminy, w których masz dane zobowiązania spłacić. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ jeśli o tym zapomnisz, późniejsze koszty sadowo-komornicze mogą znacznie nadszarpnąć Twój budżet, tymczasem wystarczy spłacać zobowiązania regularnie, aby nie zostały one naliczone.

Zaplanuj na co przeznaczysz pieniądze w danym miesiącu

Ważne też, aby zapisywać wszystkie swoje wydatki w jednym miejscu, a następnie je sumować (oddzielnie wydatki stałe i nieregularne). Cyklicznie, np. pod koniec miesiąca, powinieneś też zaplanować, na co przeznaczysz swoje pieniądze w najbliższym czasie. Ustal, które z nich są najważniejsze, a które mniej istotne. Przykładowo, wydatki na lekarstwa zwykle są w tej hierarchii wyżej niż np. te związane z pójściem do kina.

Oszczędzaj i kontroluj swoje wydatki

Pod koniec każdego miesiące powinieneś przeglądać cały budżet i sprawdzić, czy wszystko poszło zgodnie z założeniami, a następnie – wyciągać trafne wnioski. Jeśli Twoje przychody okazały się wyższe od wydatków, możesz zastanowić się, na co przeznaczyć swoje oszczędności. Ważne, aby już w tym momencie zdecydować, co z nimi zrobisz – w przeciwnym wypadku możesz je nieumyślnie wydać, a tym samym stracić oszczędności, które miałeś przeznaczyć na konkretny cel.

Korzystaj z wygodnych narzędzi

Bardzo ważne jest to, aby budżet domowy planować możliwie jak najdokładniej i w miarę możliwości, systematycznie. Aby tak się mogło stać, warto korzystać z wygodnych narzędzi, które ułatwią ci całą tę czynność. W zależności od Twoich preferencji, możesz swoje wydatki zapisywać w zeszycie, smartfonie lub arkuszu Excela. Ważne, aby stało się to Twoim nawykiem.

Oddzwonimy do Ciebie!

Zostaw numer telefonu, i w krótkim czasie nasz specjalista skontaktuję się z Tobą