logo

Potrzebujesz pomocy?

+48 22 270 09 79
Blog Popularne przyczyny długów – co warto o nich wiedzieć?

Popularne przyczyny długów – co warto o nich wiedzieć?

Jak pokazują badania Krajowego Rejestru Długów, wielu Polaków się zadłuża. Choroby, utrata pracy, wypadki… To tylko niektóre sytuacje, które doprowadzają do problemów finansowych. I choć historia każdego z nas jest inna, można wyróżnić kilka najpopularniejszych przyczyn długów, które doprowadzają do tego, że nasze kieszenie świecą pustkami. W tym artykule opisujemy kilka z nich.

Kompulsywne zakupy

Żyjemy w czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu. Ze względu na łatwy dostęp do wielu towarów oraz ich ogromny wybór, bywa, że ciężko jest się powstrzymać przed zakupami. Co więcej, sklepy kuszą nas nawet wtedy, gdy nie wychodzimy z domu, pozwalając nam nabywać określone towary przez internet. W szczególności niebezpieczne są akcje promocyjne typu Black Friday, podczas których kupujemy produkty w wyjątkowo niskich cenach – niestety, decydujemy się wówczas także na zakup tych, które nie są nam po prostu potrzebne. Dzieje się tak pod wpływem chwilowego impulsu. Niestety, w ten sposób łatwo jest utracić kontrolę nad finansami.

Nieplanowanie budżetu domowego

Planując budżet domowy zawsze należy uwzględniać różne, nieprzewidziane wydatki, jak chociażby choroby czy naprawy. Jeśli nie posiadamy rezerwy finansowej, bardzo łatwo jest się w takich sytuacjach zadłużyć. Warto o tym pamiętać i nie pozwalać sobie zbyt często na poważne nieplanowane wydatki – w pewnym momencie może Ci brakować pieniędzy np. na spłacenie rachunków czy uregulowanie rat kredytu. W takim przypadku wiele osób decyduje się na karty kredytowe czy chwilówki, które nierzadko zapoczątkowują z kolei spiralę zadłużenia. Oczywiście, same w sobie nie są one niczym złym, jednak wielu z nas w nieodpowiedni sposób z nich korzysta.

Wielkie śluby i wesela

Organizacja dużego ślubu i wesela to bardzo kosztowna inwestycja, jednak wiele osób się na nią decyduje. Warto tutaj podkreślić, że nie mamy nic przeciwko szampańskim imprezom, cchcąc jednak urządzić wesele dla 100 lub 200 osób, należy przygotować się na spore wydatki, co z kolei wiąże się z wizytą w banku lub firmie pożyczkowej. I to również nie jest niczym złym, warto jednak mieć świadomość, z czym to się wiąże. Niestety, wiele osób nabywa ją dopiero wtedy, gdy i przychodzi nakaz uregulowania zobowiązań, a przed młodą parą pojawia się pierwszy poważny problem do rozwiązania.

Nieodpowiedzialność

Ważnym czynnikiem, który doprowadza do rozpoczęcia pętli długów jest nieodpowiedzialność. Wielu z nas nie płaci np. rachunków na czas, choć może to zrobić. Co więcej, nierzadko podświadomie liczymy na to, że dług się przedawni lub zniknie i wszyscy o nim zapomną. Niestety, takie myślenie doprowadza jedynie do tego, że dług się powiększa, odsetki rosną, a informacje na nasz temat pojawiają się bazach informacji gospodarczych, do których dostęp mają różne instytucje finansowe i firmy – w wyniku tego możesz stracić możliwość podpisania umowy np. z operatorem telekomunikacyjnym.

Rozwiązanie problemów z długami

Masz problem z długami? Jeśli tak, skontaktuj się z nami. Rozmowa z nami nie jest niczym złym, wiele osób ma podobne problemy. Pomożemy Ci porozumieć się z podmiotem, od którego pożyczyłeś pieniądze, dzięki czemu istnieje ogromna szansa na to, że uda się całą sprawę załatwić polubownie. To z kolei oznacza, że nie będziesz musiał niepotrzebnie ponosić kosztów związanych z postępowaniem sądowym i finalnie ponosić też kosztów komorniczych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Powiedz nam o szczegółach swojej sprawy. Im szybciej się z nami skontaktujesz, tym większa szansa na pozytywne zakończenie.

Oddzwonimy do Ciebie!

Zostaw numer telefonu, i w krótkim czasie nasz specjalista skontaktuję się z Tobą